Blog dietetyczny,  Płodność,  Wpisy o dietetyce

Sanprobi Super Formuła w walce z PCOS

Najnowsze badania naukowe wskazują znaczenie probiotykoterapii w terapii zespołu policystycznych jajników (PCOS). Endokrynopatia ta dotyczy 5-10% kobiet, a objawy tej choroby, zarówno widoczne, jak i niewidoczne, potrafią napsuć krwi. Do głównych objawów PCOS należą hiperandrogenizm, zaburzenia owulacji, a także nadmierne owłosienie (hirsutym) oraz łysienie androgenowe czy otyłość. Przez ostatnie dziesięciolecia stosowano antykoncepcję hormonalną w celu złagodzenia objawów i przywrócenia komfortu życia pacjentek z PCOS, a w ostatnich latach do polecanych terapii dołączyła suplementacja inozytolami, n-acetylo-cysteiną (NAC) oraz synbiotykiem, czyli połączeniem probiotyku i prebiotyku.

Może wydawać się dziwne wykorzystywane bakterii probiotycznych w endokrynopatiach, skoro do tej pory były wykorzystywane głównie jako leki osłonowe w trakcie antybiotykoterapii. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że to bakterie grają metaboliczne tango, a my do niego tańczymy, co pokazują badania z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pod pieczą Izabeli Chudzickiej-Strugały dotyczący przyjmowania synbiotyku i modyfikacji stylu życia u kobiet z PCOS.

Obiecujące badania naukowe

W badaniu sprawdzono wpływ synbiotyku Superm Formuła szczecińskiej formy Sanprobi na masę ciała, stężenie testosteronu u kobiet z PCOS i otyłością. Do badania zakwalifikowano 65 kobiet z BMI >25, które podzielono na 2 grupy – w jednej znalazły się kobiety przyjmujące 4 kapsułki Sanprobi Super Formuła przez 12 tygodni, a w drugiej – kobiety przyjmujące placebo przez 12 tygodni. Wszystkim kobietom zalecono modyfikację stylu życia: dietę 1400-1800 kcal oraz codzienny, 30-40 minutowy spacer. 

Badania naukowe wskazują, że otyłość nasila zaburzenia metaboliczne w przebiegu zespołu policystycznych jajników, w tym insulinooproność i dyslipidemię. Okazuje się także, że modyfikacja stylu życia, polegająca na ograniczaniu przyjmowanych kalorii oraz wprowadzenie aktywności fizycznej , prowadząca nawer do niewielkiego zmniejszenia masy ciała, poprawia stan metaboliczny i obniża stężenie androgenów we krwi u kobiet z PCOS.

Co ważne – badanie było randomizowane, z podwójnie ślepą próbą. Znaczy to, że metodologia badania była dobra, a dowody są mocne.

Szczepy wykorzystane w badaniu

W badaniu wykorzystano 7 szczepów probiotycznych, zawartych w preparacie Sanprobi Super Formuła:

  • Bifidobacterium lactis W51,
  • Bifidobacterium lactis W52,
  • Lactobacilius acidophilus W22,
  • Lactobaciulis paracasei W20,
  • Lactobacilius plantarum W21,
  • Lactobacilius Salivarius W24,
  • Lactobacilius Lactis W19 oraz
  • 2 prebiotyki fruktooligosacharydy oraz inulinę.

Wyniki zastosowania interwencji z synbiotykiem

Zrobiłam przegląd badań na temat mikrobiomu i PCOS; okazało się, że powstały także badania w Iranie i wyniki pokrywały się z badaniami badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W grupie kobiet otrzymującej synbiotyk zaobserwowano:

– zmniejszenie BMI o 8%,

redukcję obwodu talii, bioder i ud oraz zmniejszenie zwartości tkanki tłuszczowej. Co ważne – w grupie przyjmującej synbiotyk obwód talii uległ statystycznemu zmniejszeniu (10%) w porównaniu do kobiet przyjmujących placebo (6%),

zmniejszenie stężenia testosteronu o 32% (w grupie placebo – 6%),

obniżenie stężenia triglicerydów o 23%,

podwyższenie DHEAS o 14%.

Czy są skutki uboczne stosowania synbiotyku w PCOS?

Coraz większa ilość badań nad mikrobiomem jelitowym nadaje nowy kierunek wsparcia różnych chorób probiotykoterapią. Jednym z nich jest wsparcie leczenia zaburzeń hormonalnych, w tym zespołu policystycznych jajników. Stosowanie synbiotyku u kobiet z PCOS nie ma skutków ubocznych, a największą zaletą jest zmniejszenie hiperandrogenizmu. Oczywiście nadal potrzebne są długotrwałe interwencje z zastosowaniem synbiotyków/ probiotyków np. półroczne i roczne oraz prowadzenie badań nad określonymi szczepami probiotycznymi w PCOS, aby jak najlepiej dobrać terapię i uzyskać maksymalne korzyści w obniżeniu stężenia androgenów.

 

Artykuł powstał we współpracy z Sanprobi.

Bibliografia

Chudzicka-Strugała I, Kubiak A, Banaszewska B, Zwozdziak B, Siakowska M, Pawelczyk L, Duleba AJ. Effects of Synbiotic Supplementation and Lifestyle Modifications on Women With Polycystic Ovary Syndrome. J Clin Endocrinol Metab. 2021 Aug 18;106(9):2566-2573. doi: 10.1210/clinem/dgab369. PMID: 34050763.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.